Még mindig nem tudsz eleget az alvásról
Folytatjuk alvással kapcsolatos érdekességekről szóló sorozatunkat – ha lemaradtál volna, az első 10+1 érdekességet ide kattintva olvashatod el!
- az elefántok állnak a REM-mentes fázis során, és lefekszenek a REM során
- néhány tudós úgy gondolja, hogy azért álmodunk, hogy a hosszútávú memóriánkba rögzítsük az élményeinket, azaz azon dolgokról álmodunk, amikre érdemes emlékezni. Mások pont az ellenkezőjét feltételezik – az agyunk talán így próbál megszabadulni azon élményekről, amik egyébként csak megbéklyóznák agyunkat.
- az álmokról még az is kiderülhet, hogy egy totálisan cél nélküli mellékterméke az evolúció során kialakult alvásnak és az öntudatnak
- a REM alvás hozzájárulhat az agyunk fejlődéséhez. A koraszülött babák az alvás 75%-át REM fázisban töltik, ez 10%-kal több mint a normál időben születettek esetében. Hasonlóképpen egy újszülött kiskutya, patkány vagy hörcsög szinte kizárólag REM alvásban van, miközben a tengerimalac (amely jóval fejlettebben születik) gyakorlatilag soha nem alszik REM-ben.
- a tudósok a mai napig nem tudják megmagyarázni azt az 1998-as tanulmányt ami rávilágított arra, hogy ha az emberi térd hátuljára éles fénnyel világítanak az befolyásolja az agy „beépített ébresztőóráját”
- a Brit Védelmi MInisztérium tudósai képesek voltak átállítani a katonák biológiai óráját úgy, hogy alvás nélkül ébren maradjanak 36 órán keresztül. Speciális lencsékbe ültetett vékony optikai kábelek világítottak fehér (a napkeltével megegyező spektrumú), gyűrű alakú fénnyel a katonák retinája körül, megbolondítva az érzékszerveiket ily módon úgy, hogy úgy érezzék, éppen akkor ébredtek fel. A rendszert először amerikai pilótákon tesztelték Koszovó bombázása során.
17 órányi megszakítás nélküli ébrenlét ugyanakkora mértékben csökkenti az emberi teljesítményt, mintha 0,05%-os lenne a véralkoholszintünk. - az 1989-es alaszkai Exxon olajkatasztrófa, a Challenger űrhajó felrobbanása és a csernobili nukleáris baleset részben alváshiányból fakadó emberi hibákra is visszavezethető
- az NRMA biztosítótársaság becslése szerint a fáradtságnak köszönhető minden hatodik közlekedési baleset bekövetkezte
ha éjszaka zajnak vagyunk kitéve az nagymértékben csökkenti az immunrendszer ellenállóképességét – akkor is, ha nem ébredünk fel rá. Az ismeretlen zajok illetve az alvás első és utolsó két órájában előforduló zavaró neszek okozzák a legnagyobb kért az alvási ciklusokban. - „belső óránk” jelzését, amelynek segítségével bizonyos emberek képesek akkor felkelni, amikor akarnak az ún. adrenocorticotropin hormon robbanásszerű képződése okozza. A kutatók szerint a szervezetünk az ébresztés okozta stresszt előzi így meg.
- az altatók megakadályozzák a REM fázis megjelenését, ami hosszú távon káros lehet a szervezetre
valamely hozzátartozónk elhunytát követően kialakult álmatlanság esetében az altatószerek megszüntethetik a bánatérzetet - a digitális ébresztőórákból származó vékony fénysugarak is alkalmasak arra, hogy szétzúzzák az alvásciklusunkat még akkor is, ha nem ébredünk fel teljesen. A fény átállít egy „idegi kapcsolót” az agyban, ami pár percen belül lecsökkenti egy, az alvásért felelős kémiai anyag termelődését.
Forrás: abc.net.au